Infografika: 8 sposobów na wideoprzeciążenie w 2021

Przed nami nowy rok, a wraz z nim kolejny maraton zoomów, webinarów i telekonferencji. A co za tym idzie również większe zagrożenie tzw. wideoprzeciążeniem. Czym jest zoom fatigue i jak go unikać? Pobierz infografikę i naucz się lepiej zarządzać swoją energią w home office i pracy zdalnej w 2021!

Czy przy okazji zeszłorocznych doświadczeń z home office zauważyłeś, że:

  • Po dniu pracy zdalnej na zoomie czujesz się bardziej wyczerpany, niż przy tej samej ilości obowiązków w biurze?
  • Trudniej Ci zapamiętać szczegóły rozmów i ustaleń, a jeden dzień zlewa się z kolejnym?
  • Masz mniej pomysłów i motywacji do działania, niż podczas pracy on-site?

Jeśli Twoja odpowiedź na którekolwiek z powyższych pytań brzmi tak, to nie przypadek. Tzw. zoom fatigue to realne zjawisko.

3 przyczyny wideoprzeciążenia

Naukowcy wskazują na trzy główne przyczyny wideoprzeciążenia:

Ograniczona percepcja

W ruchomych obrazach wielkości karty kredytowej nie można właściwie rozpoznać tego, co w naturalny sposób przekazuje się podczas normalnej rozmowy: sygnałów niewerbalnych, mimiki, drobnych gestów, postawy. Musimy się więc permanentnie wysilać przy próbie „czytania” drugiej osoby – chyba że już psychicznie odcięliśmy się od rozmowy.

Cyfrowe zmęczenie oczu

Ciągłe wpatrywanie się w ekran męczy oczy, o czym było wiadomo już przed koronawirusem. Dwa główne problemy związane z tzw. "cyfrowym zmęczeniem oczu" to a) suchość oczu spowodowana niską częstotliwością mrugania oraz b) zaburzenia percepcji głębi i odległości od ekranu. Typowe objawy: ból lub zmęczenie oczu, ból głowy, niewyraźne widzenie, ból mięśni ramion i szyi. Do nasilenia tych problemów dochodzi, kiedy ekran (smartfona, tabletu) jest za mały, a pozycja głowy lub odległość od monitora nieodpowiednia.

Latencja

Nawet niewielkie opóźnienia w przekazywaniu słowa mówionego, których prawie sobie nie uświadamiamy, mają poważne konsekwencje. Wykazało to badanie przeprowadzone w 2014 r. w Berlinie. Odkryto w nim, że opóźnienie w transmisji wynoszące 1,2 sekundy sprawiało, że ten sam mówca był postrzegany jako mniej: przyjazny, aktywny, szczęśliwy, samowystarczalny, ambitny i zdyscyplinowany. Jeśli więc w tej chwili szczególnie denerwują Cię koledzy z pracy, może to po prostu mieć związek z jakością i rozmiarem ekranu oraz przepustowością łącza internetowego.

Jak unikać wideoprzeciążenia?

Co jeszcze, oprócz telekonferencji, zmniejsza produktywność pracy zdalnej? I jak efektywniej pracować z domu?

Odpowiedź m.in. na te pytania i dodatkowe informacje pomocne w walce z wideoprzeciążeniem, znajdziesz w nowej infografice “8 sposobów na większą efektywność w home office”.

Trzymamy kciuki, żeby ta ściąga pomogła Tobie (a jeśli uznasz, że to wartościowy materiał, również Twoim współpracownikom) pracować sprytniej i osiągać cele z większą lekkością w 2021 roku.