Jak zmotywować się do ćwiczeń, kiedy pogoda nie sprzyja?

Znalezienie czasu i motywacji do aktywności podczas tygodnia pracy może być wyzwaniem nawet w najlepszych warunkach. Gdy pogoda płata figle, tak jak na wiosnę, a ty patrzysz przez okno i widzisz więcej deszczu niż słońca, może być jeszcze trudniej. Jest jednak kilka sposobów, które mogą Ci pomóc zachować rytm treningów, lub do niego wrócić.

Kiedy pogoda za oknem nie sprzyja, a na dodatek podczas zimy schowaliśmy buty do biegania do szafy, powrót do aktywności może się okazać wyzwaniem. Ponieważ jednak badania wciąż podkreślają wpływ ćwiczeń i dobrej kondycji na zdrowie, warto pozostawać aktywnym niezależnie od pogody i pory roku. 

Badania wykazują, że regularna aktywność fizyczna może podwyższyć samoocenę oraz zredukować stres i niepokój. Można więc dojść do wniosku, że jeszcze ważniejsze jest podtrzymanie jej, kiedy nadchodzi spadek nastroju związany z kiepską pogodą. Mając to na uwadze, rozmawialiśmy z wiodącym ekspertem w dziedzinie fitnessu i odnowy biologicznej Johnem Allisonem, który wskazuje sposoby na zachowanie aktywności fizycznej niezależnie od warunków pogodowych i płynące z tego korzyści.

Jak zmotywować się do aktywności w niesprzyjających warunkach pogodowych?

"


Jak powiedział kiedyś sir Ranulph Fiennes: „Nie ma czegoś takiego jak zła pogoda, jest tylko zła odzież”. A im większe wyzwanie, tym większe też poczucie satysfakcji i większy rozwój osobisty. Nauka aktywności w każdych warunkach pogodowych jest bardzo inspirująca. Sprawia, że jesteś znacznie bardziej wszechstronną osobą.

John Allison


Jak to robić? Małymi stopniowymi krokami:

  • połącz z kimś siły, jeśli to możliwe,
  • odpowiedzialnie korzystaj z mediów społecznościowych,
  • powiedz wszystkim znajomym, co zamierzasz robić – wtedy trudniej będzie się z tego wycofać,
  • podejmij wyzwanie i zgłoś swój udział w imprezie charytatywnej na świeżym powietrzu, np. Couch to 5k, lub wyścigu z przeszkodami,
  • zmień negatywną ramę i potraktuj złą pogodę po prostu jak dodatkową wartość treningową,
  • pamiętaj: „trenuj ciężko, by potem walczyć z łatwością” (work hard, fight easy).

Jak utrzymać aktywność podczas pracowitego tygodnia?

John Allison: Im bardziej możemy włączyć aktywność fizyczną do naszego codziennego stylu życia, tym łatwiej jest ją utrzymać. Można np. położyć wieczorem strój do ćwiczeń przy łóżku, tak aby założyć go zaraz po wstaniu. To staje się twoim przełącznikiem – kiedy już się ubierzesz, nie ma odwrotu.

Chodzenie nie musi być nudne, zamień je na spacery interwałowe lub trening Fartlek. To samo dotyczy biegania i jazdy na rowerze. Masz za daleko, żeby chodzić lub jeździć rowerem do pracy? Zastanów się, czy nie wysiąść jeden lub dwa przystanki wcześniej i stamtąd dobiec, podjechać na rowerze lub podejść. Jeśli to dla Ciebie łatwiejsze, możesz zrobić to samo w drodze powrotnej, ale – jeśli masz problemy ze snem – unikaj wieczorem treningu o wysokiej intensywności.

Dlaczego warto obniżyć wiek sprawnościowy? Przeczytaj w tym artykule →

Utrzymanie aktywności podczas pracowitego tygodnia polega na przypadkowym wysiłku fizycznym, czyli wykorzystywaniu okazji do ruchu i efektywnego czasowo treningu:

  • Wszyscy wiemy, jak ważne jest wchodzenie po schodach zamiast korzystania z windy w biurze, czy w domu, więc zrób z ruchu swój nawyk.
  • Pamiętaj, że nie musisz ćwiczyć przez godzinę, aby zachować formę – dwudziestominutowy trening siłowy o wysokiej intensywności jest całkowicie wystarczający, aby mózg i ciało pracowały optymalnie.
  • Intensywne ćwiczenia wykonuj rano lub w porze lunchu.
  • Nie musi to też oznaczać wycieczki na siłownię. Rozejrzyj się po okolicy swojego biura i zobacz, z czego możesz skorzystać – pomyśl o małej architekturze, elementach architektonicznych i pochyłościach. To o wiele przyjemniejsze niż zwykły jogging.

Jak utrzymywanie aktywności może wpływać inne sfery życia?

John Allison: Prowadzimy coraz bardziej siedzący tryb życia, a po prostu nie jesteśmy do tego stworzeni. Jesteśmy ludźmi, nasz system operacyjny i fizjologia są stworzone z myślą o ruchu. Często posługuję się analogią do kur z wolnego wybiegu i chowu przemysłowego. Wszyscy wiemy, że kury z wolnego wybiegu są zdrowsze, podobnie jak ludzie z wolnego wybiegu.

Aktywność fizyczna pomaga regulować stan emocjonalny, a także poprawia fizyczne samopoczucieAutonomiczny układ nerwowy ma trzy tryby: walcz, uciekaj i zastygaj. Spędzamy zbyt dużo czasu w trybie walki lub ucieczki, a to z kolei generuje strach, niepokój i wyczerpanie. Aktywność fizyczna sprzyja regulacji emocjonalnej, zapewnia przestrzeń do oddychania i pozwala się zresetować.

Niestety w biurze ludzie często tkwią w trybie walki lub ucieczki przez większość dnia. Nawet dziesięciominutowy spacer na zewnątrz może okazać się pokrzepiający, ale aktywność fizyczna nie musi odbywać się tylko na świeżym powietrzu. Spróbuj jogi przy biurku, samodzielnego masażu i zwróć uwagę na swoją postawę, aby zmniejszyć obciążenie umysłu i ciała. Utrzymywanie aktywności ma szersze implikacje – poprawia relacje w pracy i w domu, a także optymalną wydajność poznawczą i fizyczną.


Inspiruj do aktywności fizycznej dzięki twardym danym

Optymalna ilość i intensywność aktywności fizycznej to sprawa indywidualna. Dowiedz się, jak możesz wesprzeć swoich pracowników w odkryciu ich własnego optimum dzięki twardym danym.

Wpis powstał w oparciu o artykuł na Firstbeat.com