Raport: Nie potrafimy się regenerować i nawet o tym nie wiemy

 

Nie tylko nie potrafimy się regenerować, ale też zazwyczaj nie zdajemy sobie z tego sprawy - to jeden z głównych wniosków z badania stresu, stylu życia i pracy, przeprowadzonego przez nuChapter na grupie osób na stanowiskach kierowniczych w 2019 roku. 

Liderom trudno się odprężyć...

Jak pokazało 3-dniowe badanie, tylko 29% badanych może pochwalić się zachowaniem właściwych proporcji pomiędzy obciążeniem pracą i stresem a regeneracją w ciągu dnia. Dla większości uczestników badania tj. 63% czas efektywnej regeneracji w czasie pracy wyniósł zaledwie 9 minut, a przeciętny czas regeneracji w badanej grupie to 33 minuty czyli potencjalnie czas szybkiej przerwy obiadowej. 

Na stanowiskach kierowniczych, gdzie funkcje kognitywne mają kluczowe znaczenie m.in. dla procesów podejmowanie decyzji, kreacji rozwiązań i działań komunikacyjnych, 9 minut regeneracji to stanowczo za mało, aby ograniczyć ryzyko błędów, złej jakości i problemów w komunikacji”

Edward Stanoch

Współzałożyciel nuChapter

“Wiele badań potwierdza, że Polacy są bardzo zapracowanym narodem, ale wcale nie przekłada się to naszą produktywność. Na stanowiskach kierowniczych, gdzie funkcje kognitywne mają kluczowe znaczenie m.in. dla procesów podejmowanie decyzji, kreacji rozwiązań i działań komunikacyjnych, 9 minut to stanowczo za mało, aby ograniczyć ryzyko błędów, złej jakości i problemów w komunikacji”, podkreśla pomysłodawca nuChapter Edward Stanoch.

Dodatkowym wyzwaniem jest niewystarczająca regeneracja w weekendy. Przeciętny czas regeneracji w dni wolne od pracy w badanej grupie wyniósł 49 minut, a u 40 procent badanych zaledwie 14 minut. “Te liczby mogą szokować, ale zdają się potwierdzać coraz częściej obserwowane zjawisko tzw „leavaism’u” tj. sytuacji w której pracownicy nie są w stanie „odłączyć” się od pracy z powodu zwiększonego wykorzystania technologii i w pewnym sensie uzależniającej potrzeby bycia w kontakcie ze swoją firmą”, dodaje współzałożyciel nuChapter Jacek Witak. 

... i nawet tego nie zauważają

Jednocześnie badanie pokazało, jak niewielka jest nasza świadomość faktycznego obciążenia stresem, na jakie jesteśmy wystawieni na co dzień. W kwestionariuszu samooceny wypełnianym przed badaniem, tylko 47% uczestników twierdziło, że czuje się zestresowana, ale faktycznie 71% nie mogła się pochwalić właściwą proporcją obciążenia pracą a regeneracją. Aż 53% podawało, że śpi wystarczająco długo aby się zregenerować, ale tylko 36% faktycznie się głęboko regenerowało podczas snu. 

Pobierz cały raport, żeby dowiedzieć się, jakie 4 wyzwania znacznie obniżają efektywność Twoich kluczowych pracowników.

Pobierz pełen raport

Nie pozwól, żeby te 4 wyzwania obniżały efektywność Twojego zespołu.