Rozwiązanie nuChapter na tle innych przenośnych urządzeń pomiarowych – co nas wyróżnia?

Istnieje wiele technologii konsumenckich, które pomagają zachować formę. Po co więc korzystać z profesjonalnego rozwiązania w zakresie zdrowia i dobrego samopoczucia, takiego jak nuChapter? Oto niektóre kluczowe powody.

Zacznijmy od prostego wprowadzenia: nuChapter to korporacyjne rozwiązanie wspierające dobre samopoczucie każdego pracownika, które pomaga pracodawcom promować zdrowszy styl życia w organizacji.

Dzięki:

  • ponad dwudziestoletnim badaniom naukowym naszego partnera technologicznego i rozwojowi,
  • bogatemu doświadczeniu klientów
  • i analizie dużych zbiorów danych z ponad 600 tys. pomiarów 

to najbardziej zaawansowana technologia do zarządzania stresem i regeneracją w firmach. Czujnik tętna i aplikacja mobilna pomagają każdemu użytkownikowi monitorować swoje samopoczucie i uczyć się metod poprawy stanu zdrowia. Rozwiązanie dostarcza danych na temat stresu, regeneracji, jakości snu i aktywności fizycznej, pomocnych w osiągnięciu równowagi w zarządzaniu życiową energią. 

Nowa kategoria cyfrowej promocji zdrowia

Zasadniczo rozwiązanie nuChapter jest nową kategorią cyfrowej promocji zdrowia, usytuowana pomiędzy produktami konsumenckimi a urządzeniami medycznymi. Dzięki pomiarom trwającym od jednego do pięciu dni i osobistemu dziennikowi Twoich aktywności otrzymujesz informacje, którym możesz zaufać. Nie tylko monitorujesz, lecz także widzisz związek pomiędzy swoimi reakcjami na codzienne wydarzenia, dzięki czemu możesz dokonywać proaktywnych wyborów dotyczących swojego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Rozwiązanie nuChapter na tle innych przenośnych urządzeń pomiarowych

Chcesz pomóc pracownikom efektywniej radzić sobie ze stresem?


Dlaczego pomiary stresu i regeneracji oprócz jakości snu i aktywności fizycznej?

Większość przenośnych urządzeń skupia się na ćwiczeniach, całodobowym śledzeniu aktywności lub połączeniu jednego i drugiego. Badanie nuChapter monitoruje i analizuje wszystkie aspekty stresu i regeneracji, aby uzyskać pełny obraz Twojego samopoczucia i okoliczności wpływających na zdrowie.

Ponieważ coraz więcej osób zmaga się z utrzymaniem równowagi w codziennym życiu w dynamicznym świecie, wpływ czynników stresowych rośnie. Przenośne urządzenia często motywują do aktywności i przypominają o niej. nuChapter idzie dalej – podkreśla również równowagę pomiędzy stresem i regeneracją oraz przyczyny potencjalnych zaburzeń w tym zakresie

Dlaczego lepiej zarządzać stresem, zamiast go unikać 

Stres, w ogólnym przekazie medialnym, jest często mocno demonizowany. Warto jednak pamiętać, że jest on człowiekowi zasadniczo niezbędny. Reakcja na stres przygotowuje organizm na codzienne wyzwania i potrzebne działania. Jego brak może osłabić zdolność do radzenia sobie z życiowymi doświadczeniami, dlatego wystrzeganie się go nie jest kluczem do dobrego stanu zdrowia. Zamiast tego warto pamiętać o tym, żeby również pozwolić organizmowi na odpoczynek. Im więcej stresu, tym ważniejsze staje się zapewnienie sobie wystarczająco długich okresów dobrej jakościowo regeneracji.

W tym miejscu warto wspomnieć o koncepcji „zasobów organizmu”. Pomyśl o nich jak o osobistej baterii. Masz pewną ilość energii, której używasz do radzenia sobie ze stresem. Pod koniec dnia zużywasz większość baterii, a odzyskiwanie energii to sposób na jej doładowanie.
Wykorzystywana przez nas technologia precyzyjnie wykrywa, kiedy stres zużywa Twoje zasoby, a kiedy odpoczynek pomaga Ci się zregenerować i nabrać sił. Powszechnie dostępne tzw. "wearables" to dobre codzienne przypomnienia o aktywności, nie dają jednak wystarczającej wiedzy o równowadze naszych zasobów fizycznych. Wskazówki, które otrzymujesz dzięki badaniu nuChapter, są zawsze oparte na Twoich osobistych wynikach, dzięki czemu masz pewność, że wiesz, kiedy działać dynamicznie, a kiedy zwalniać.

Rozwiązanie nuChapter na tle innych przenośnych urządzeń pomiarowych

Dlaczego nuChapter mierzy HRV, a przenośne urządzenia HR?

Większość przenośnych urządzeń pomiarowych mierzy tylko tętno (ang. heart rate, HR). Jest to wystarczające szczególnie w przypadku ćwiczeń, kiedy to monitorujesz przede wszystkim wysiłek (aerobowy lub anaerobowy, strefy tętna itp.). Tętno stanowi dobry wskaźnik intensywności aktywności i fizycznego obciążenia organizmu.

Wykorzystywana przez nas technologia mierzy zarówno tętno, jak i zmienność tętna (ang. heart rate variability, HRV), aby osiągnąć wysoką dokładność. HRV odnosi się do zmian odstępów pomiędzy poszczególnymi uderzeniami serca. Zarówno HR, jak i HRV są kontrolowane przez autonomiczny układ nerwowy. Jednak HRV znacznie bardziej szczegółowo pokazuje, co dzieje się w organizmie, szczególnie jeśli chodzi o procesy regeneracji fizjologicznej kontrolowane przez współczulny i przywspółczulny układ nerwowy. Dzięki dokładnym pomiarom HRV możemy zapewnić wysokiej jakości obraz Twojego stanu fizjologicznego, zarówno podczas aktywności, jak i w spoczynku. Jest to możliwe dzięki czujnikowi tętna i elektrodom Firstbeat Life Bodyguard 3.

Czy ciągły całodobowy monitoring jest lepszy niż kilka dni danych nuChapter?

Długoterminowy całodobowy monitoring ma swoje wady i zalety. Jego potencjał do poprawy kondycji jest wysoki, ale jednocześnie, jeśli nie widzisz pozytywnych wyników lub – co gorsza – jesteś uzależniony od tych wyników, przenośne urządzenia mogą stać się dla Ciebie źródłem prawdziwego stresu. Przeciążenie informacyjne nie jest zdrowe.

W przypadku nuChapter pomiary trwają od jednego do pięciu dni i można je wykonać w najbardziej dogodnym czasie. Podejście to można porównać do wysokiej jakości zdjęcia studyjnego, podczas gdy przenośne urządzenia zapewniają całkiem dobry film. nuChapter przedstawia wyraźny, skoncentrowany obraz i pomaga zinterpretować jego szczegóły.

Uzyskane przez przenośne urządzenia wideo pokazuje ogólne trendy w Twoim zdrowiu – np. czy jesteś aktywny lub regularnie sypiasz. Brakuje w nim jednak szczegółów potrzebnych do określenia przyczyn zaobserwowanych tendencji (dobrych lub złych). Dzięki wykorzystywanej przez nas technologii możesz dogłębnie zbadać, co faktycznie prowadzi do stresu i regeneracji, i na tej podstawie wprowadzać proaktywne zmiany.

Sprawdź, jak polscy liderzy radzą sobie ze stresem.

Pobierz raport

Jaka jest różnica między urządzeniem do śledzenia snu a monitorowaniem snu nuChapter?

Jak ustalić, czy nocny wypoczynek jest rzeczywiście regenerujący, bez pełnej sesji laboratoryjnej? Typowy monitoring polega na fazach snu, identyfikowanych przez kombinację ruchu, tętna i indywidualnie zdefiniowanej pory. W dłuższym okresie jego wyniki mogą pomóc w ocenie trendów lub identyfikacji szczególnie źle przespanych nocy. Jednak ze względu na metody monitorowania złej jakości sesja snu może wcale nie być zła, a dobra noc może wydawać się okropna. 

W przypadku wykorzystywanej przez nas technologii zastosowano inne metody – skorzystano z dokładności danych opartych na sygnałach elektrycznych. Dostarcza to informacji o samym układzie nerwowym, co pozwala dokładnie ocenić, kiedy następuje regeneracja, na poziomie porównywalnym do laboratorium snu. Wychodzi daleko poza fazy snu i bada aktywność przywspółczulnego i współczulnego układu nerwowego. Dzięki temu wiadomo, jak codzienne wybory wpływają na zdolność organizmu do regeneracji podczas nocnego wypoczynku. Przez identyfikację drobnych zmian nuChapter może zasygnalizować Ci – jeszcze zanim poczujesz się przeciążony – potrzebę optymalizacji rytmu dobowego. 

Zrozumienie snu to znacznie więcej niż jego pomiary. Całodobowe śledzenie samopoczucia z wykorzystaniem nuChapter pokazuje, jak stres i regeneracja w ciągu dnia wpływają na Twój sen, a także jak niespokojna noc oddziałuje na Twoją wydajność w ciągu dnia.

Pomiary to wiedza, ale jakie wskazówki otrzymujesz w porównaniu z przenośnymi urządzeniami?

nuChapter to przede wszystkim pomoc w zrównoważeniu stresu i regeneracji, które znacznie ułatwia utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia. Praktyczne spostrzeżenia i wypracowanie proaktywnego sposobu myślenia mają kluczowe znaczenie dla sukcesu tego rozwiązania. Wyraźnie widać wyzwania zdrowotne, a spersonalizowane informacje pomagają użytkownikom podejmować skuteczne działania. Konsumencie przenośne urządzenia mogą zapewniać wsparcie, wskazówki i inspirację – nawet podczas sesji treningowych – ale należy do nich podchodzić z pewną dozą ostrożności, ponieważ mogą dostarczać niedokładnych danych. 

Nawet jeśli już jesteś wysportowany, np. jako zapalony biegacz, nuChapter daje Ci nową głębię obserwacji, która może być pomocna. Dane wskażą Ci pełny wpływ treningu na organizm oraz jakość Twojego czasu regeneracji. Otrzymasz jednak nie tylko informacje z nuChapter, lecz także osobiste zalecenia oparte na wynikach pomiarów. Obejmuje to rekomendacje wideo, w których eksperci nuChapter wyjaśniają, na czym możesz się skupić, zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym. Dostępny jest również osobisty coaching za pośrednictwem dedykowanej aplikacji. Pracodawcy mogą też skorzystać z dodatkowych usług nuChapter, takich jak wdrożenie programu prozdrowotnego lub wykłady na określone tematy zdrowotne.

Co sprawia, że czujnik pomiaru tętna nuChapter jest tak dokładny?

Ogólnodostępne przenośne urządzenia pomiarowe są łatwe w obsłudze. Bardzo wygodnie można dzięki nim śledzić aktywności i kontrolować treningi. Od niedawna standardem stały się czujniki optyczne, które monitorują tętno przez pomiar przepływu krwi za pomocą światła. To dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o śledzenie długoterminowych tendencji sprawnościowych. Jednak niepewność pomiaru utrudnia wyciągnięcie konkretnych wniosków na temat stanu zdrowia. Napięcie mięśniowe, nieodpowiedni sposób noszenia urządzenia, pigmentacja skóry itp. mogą zaburzać odczyty czujnika. Oprogramowanie wyeliminuje niektóre zakłócenia, ale nadal pozostaje szacunkowa ocena oparta na pośrednim pomiarze pracy serca. 

W przypadku nuChapter liczy się dokładność. Dzięki niej masz pewność w podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia. Naukową podstawę tego rozwiązania wspiera profesjonalny czujnik wykorzystujący technologię elektrokardiogramu (EKG) – złoty standard w pomiarach zmienności akcji serca i tętna.

Jak nuChapter wspomaga korzystanie z przenośnych urządzeń do całodobowych pomiarów?

Wykorzystywana przez nas technologia wykonuje wysokiej jakości "zdjęcie" Twojego samopoczucia. Szczegóły dają pełny wgląd w równowagę pomiędzy stresem i regeneracją. Dzięki tym informacjom możesz dotrzeć do powodów, dla których Twój organizm reaguje w określony sposób. Po zrozumieniu tych mechanizmów na osobistym poziomie dzięki nuChapter możesz używać swojego przenośnego urządzenia do obserwacji w dłuższej perspektywie. 

Zegarki sportowe to świetne narzędzia do optymalizacji treningów. nuChapter zapewnia ważną dodatkową, pogłębioną informację, szczególnie w kwestii regeneracji. Pomaga np. określić, kiedy i jak trenować, aby również zregenerować siły. Kiedy zdecydujesz się na późne bieganie, nuChapter powie Ci, jak mało regenerujesz się później w nocy. Będziesz mógł odpowiednio dostosować swój harmonogram ćwiczeń, zwłaszcza ciężkich sesji, tak aby zmaksymalizować regenerację.

W jaki sposób nuChapter pomaga pracodawcy mnie wspierać?

nuChapter zaprojektowano z myślą o zdrowiu zarówno na poziomie osobistym, jak i społecznym. Tym różni się to rozwiązanie od przenośnych urządzeń, które skupiają się wyłącznie na jednostce. Dzięki anonimowym danym grupowym uzyskanym z wykorzystaniem nuChapter pracodawcy mogą zrozumieć trendy, zidentyfikować potencjalne zagrożenia i rozwijać dobre samopoczucie oraz zdrową kulturę w miejscu pracy. Informacje te są tak dokładne, że mogą z nich korzystać nawet specjaliści w dziedzinie medycyny pracy i dobrego samopoczucia. 

Dobre samopoczucie współpracowników ma bezpośredni wpływ na wszystkich zatrudnionych. nuChapter nie tylko pomaga prowadzić zdrowszy tryb życia, lecz także zapewnia zdrową społeczność zawodową. To prawdziwie holistyczne podejście do dobrego samopoczucia, obejmujące zarówno obiektywne pomiary, jak i osobiste doświadczenia uchwycone za pomocą dziennika i kwestionariusza zdrowia w aplikacji. Pomagamy Tobie i Twoim współpracownikom jak najlepiej wykorzystać nuChapter przez wprowadzenie i aktywację z przewodnikiem, a także coaching osobisty lub grupowy oraz webinary, np. na temat zarządzania stresem. Dzięki coachingowi osobistemu i grupowemu, a także całemu ekosystemowi partnerów nuChapter, zarówno Ty, jak i Twój pracodawca macie dostęp do wiedzy i wskazówek, które wykraczają daleko poza technologię.

Chcesz efektywniej wesprzeć zdrowie pracowników?

Porozmawiajmy!