Pułap tlenowy, czyli ile lat ma Twoja sprawność?

Czy 50-latek może być w równie dobrej formie jak 20-latek? Tak! Przynajmniej pod względem pułapu tlenowego.

Generalnie pułap tlenowy uważa się za najlepszy wskaźnik wydolności krążeniowo-oddechowej. Wskazuje na to, ile tlenu jest w stanie pochłonąć organizm w czasie maksymalnego wysiłku. Im wyższy pułap tlenowy, tym większe możliwości w tym zakresie – i tym lepsza wydolność oddechowa.

Cofnij czas!

Zazwyczaj pułap tlenowy obniża się wraz z wiekiem. Szczyt osiąga zwykle około 20. roku życia człowieka i gdzieś po trzydziestce zaczyna spadać, o około 10 proc. na dekadę. Pułap tlenowy można jednak zwiększyć i tym samym cofnąć czas. Zależność jest prosta: podnoszą go ćwiczenia poprawiające wydolność oddechową, podczas gdy siedzący tryb życia osłabia kondycję układu krążeniowo-oddechowego.

Porównanie własnego obecnego pułapu tlenowego z innymi ludźmi otwiera na nowe spostrzeżenia. Na podstawie analizy średnich danych dotyczących kondycji osób starszych, młodszych i w tym samym wieku można określić swój wiek pod względem sprawności. Jeśli Twój pułap tlenowy jest poniżej przeciętnego dla Twojej grupy wiekowej, wiek sprawnościowy przewyższa Twój faktyczny wiek i odwrotnie. Jeśli zaś masz dużą wytrzymałość tlenową, możesz być znacznie młodszy, niż to wynika z dokumentów. W zależności od pułapu tlenowego wiek sprawnościowy 30-latka może wahać się od 20 do 79 lat. 


Jak wspierać zdrowe nawyki wśród pracowników?

Rekomendacje oparte o diagnostykę to jeden z najskuteczniejszych sposobów budowania kultury organizacyjnej wspierającej zdrowe nawyki. Sprawdź, jak możesz wdrożyć tę strategię w swojej firmie.


Oceń swoją sprawność 

Z pułapu tlenowego mogą korzystać zarówno wyczynowcy, jak i osoby chcące po prostu odnieść korzyści zdrowotne. Nie zawsze jest on jednak najbardziej zrozumiałym miernikiem. Pułap tlenowy mierzy się zwykle w milimetrach tlenu na kilogram masy ciała na minutę (ml/kg/min). Aby to uprościć, przekłada się te wartości na wiek. Dzięki temu można łatwo oszacować stan swojej sprawności. Jeśli na przykład pułap tlenowy kobiety wynosi 35 ml/kg/min, jej wiek sprawnościowy to 43 lata, ponieważ pułap tlenowy przeciętnej 43-latki wynosi 35 ml/kg/min. Oczywiście wydźwięk takiej wartości jest różny w zależności od tego, czy faktyczny wiek tej osoby to 25, czy 60 lat. 


W badaniu nuChapter, dzięki zaawansowanej technologii, pułap tlenowy mierzy się na podstawie zwykłego 30-minutowego spaceru.

Bardziej wysportowany żyje dłużej

Jeśli Twój wiek sprawnościowy jest o 15 lat niższy niż ten metrykalny, z pewnością może to podnieść Twoją samoocenę. Jednakże informację o nim warto znać również dlatego, że może to mieć zdumiewający wpływ na długość życia.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego niski pułap tlenowy – czyli wyższy wiek sprawnościowy – jest związany z podwyższonym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i zgonu z jakiejkolwiek przyczyny. Osoby ze słabszą wydolnością krążeniowo-oddechową są również bardziej narażone na rozwój pewnych nowotworów, w tym płuc, piersi i przewodu pokarmowego – twierdzi Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne. 

Na podstawie pułapu tlenowego można przewidzieć prawdopodobieństwo wczesnego zgonu nawet lepiej niż dzięki pewnym konwencjonalnym czynnikom ryzyka, takim jak:

  • nadwaga,
  • wysoki poziom cholesterolu
  • czy palenie tytoniu.

A zatem można powiedzieć, że wiek sprawnościowy może trafniej prognozować długość życia niż ten metrykalny. 

Dobra wiadomość jest taka, że – w odróżnieniu od faktycznego wieku – ten sprawnościowy można obniżyć za pomocą właściwych rodzajów aktywności. Chcesz być młodszy? Upewnij się, że ćwiczysz regularnie, i zrozum, jak intensywność aktywności wpływa na Twoją kondycję. W czasach pandemii, kiedy przeciętnie ruszamy się mniej, taki świadomy audyt staje się jeszcze ważniejszy.

A jeśli będziesz chcieć dokładniej określić swój pułap tlenowy, skontaktuj się z nami.

Tekst powstał na podstawie artykułu opublikowanego na stronie naszego partnera technologicznego Firstbeat.

Dołącz do najbardziej prozdrowotnych pracodawców!

Porozmawiajmy o tym, jak diagnostyka stresu i regneracji może pomóc Twoim kluczowym pracownikom pracować efektywniej i uniknąć wypalenia.